Що таке динамометричний ключ?

Динамометричний ключ — гайковий ключ з вбудованим динамометром.
Призначення динамометричних ключів
- Динамометричний інструмент — це прецизійний інструмент для затягування різьбових з'єднань з точно заданим моментом. При проектуванні будь-яких будівельних конструкцій, будь-якого промислового або будівельного обладнання, будь-якої техніки, передбачається її збірка з певним значенням крутного моменту для кожного конкретного з'єднання.
Рекомендації по вибору динамометричного ключа
- Для початку необхідно визначитися з типом динамометричного ключа: граничного типу стрілочний, шкальний. Якщо вам необхідно бачити значення крутного моменту, вибирайте стрілочний або шкальний ключ. На циферблаті стрілочного ключа 2 стрілки: перша показує номінальне значення величини крутного моменту, друга стрілка фіксує максимальне значення моменту обертання. На шкальном ключі можна побачити значення моменту тільки коли ви затягуєте. Для затягування з особливо високою точністю (зборка вузлів двигуна, відповідальних будівельних конструкцій) використовуйте стрілочні ключі; для швидкої збірки з потрібним моментом затяжки (затягування анкерних болтів, затягування болтів при шиномонтажі) застосовуйте ключі граничного типу.
Правила роботи з динамометрическими ключами
- Передусім необхідно ознайомитися з інструкцією по експлуатації інструмент. Необхідно підбирати модель ключа так, щоб потрібний вам момент затягування знаходився приблизно в середині діапазону роботи ключа. Ні в якому разі не перевищуйте максимальний момент на який розрахований ключ, це зашкодить його механізм. Динамометричні ключі граничного типу слід зберігати з встановленим нульовим значенням. Бережіть корпус ключа від деформацій і пошкоджень — це може призвести до подклиниванию внутрішнього механізму та неточності показань.
Типи динамометричних ключів
- Динамометричні ключі граничного типу (для швидкої затягування різьбових з'єднань з точно заданим крутним моментом). Також іменуються Пружинні динамометричні ключі. Похибка в роботі ключа не перевищує 4 %, за умови, що ви старанно виконуєте повірку інструменту на спеціальному стенді. Сертифікат відповідності необхідно підтверджувати щорічно в Ростест.
- Стрілочні динамометричні ключі. Також іменується Торсіонний динамометричний ключ. Точність таких ключів не найвища, похибка вимірювань становить від 5 % до 20 %. Крім того, в силу своїх конструктивних особливостей динамометричний ключ з часом втрачає точність і не піддається регулюванню;
- Динамометричні ключі з цифровою індикацією моменту (для контролю затягування «відповідальних» різьбових з'єднань). Також іменуються Електронні динамометричні ключі. Похибка такого ключа зазвичай не перевищує 1 %.
Інші статті